Boty s tlumením versus příroda - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se

Boty s tlumením versus příroda

Posláno od v kategorie Začínáme běhat
 • Velikost písma: Větší Menší
 • Počet zobrazení: 1378
 • Přihlášení k odběru novinek
 • Tisk


Kindersurprise na palubě:

boty s tlumením versus příroda. Konečně jsem se dostala k tomu přiblížit vám své zkušenosti s obutím, běháme-li dva. A i tady platí, s každým dítětem je to prostě jiné. Zatímco poprvé s Matějem jsem dala na doporučení (tehdy ze zahraničních webů, neb u nás vládla v tomto směru doba temna) a pořídila si tu nejvíce odtlumenou botu, která na trhu byla (a vyhovovalo mi to), nyní napotřetí je mi nejlépe v pětiprstech a vyhovuje mi to rovněž.

Dá se vlastně říci, že jsem prošla určitým vývojem od vysokého tlumení, přes "normální" botu někde mezi tím a minimalismem.

Na ten ale musí být noha zvyklá, není to pro běžkyně-patařky a ani pro ty, které příliš přiberou nebo si své kilogramy navíc nosí i bez mrňouse ve své tělesné schránce.
A jak se na to nohy tvářily? Před těmi pěti lety jsem minimalismus ani neznala a také obecně s testováním bot začala až později, nedokázala jsem tedy poznat drobné i větší rozdíly mezi nimi a prostě jsem běhala, zpomalovala, v rámci možností se vyhýbala tvrdému povrchu, a stejně na poslední týdny přešla do chůze.
Také rozjezd poté byl pomalejší, leč podařený. Bylo asi jedno, zda v těch či oněch botách, rozdíl bych asi tenkrát stejně nepoznala. To s Ladou, téměř čtyři roky poté,jsem už nějakou zkušenost měla.
Testovala jsem různé typy bot, měla jsem své oblíbené a začínala jsem koketovat s prsťáky. Své první jsem si pořídila ještě na podzim 2010, tehdy někdy v pátém měsíci, ale měla jsem jen asi 3 nebo 4 kila navíc z celkových osmi a chtěla jsem ještě do zimy alespoň zkusit, jak se v nich běhá. S botami jsem je tehdy střídala, resp.v duchu doporučení na přivyknutí nohou jsem v nich běhala zprvu jen málo(10% týdenní kilometráže) a postupně přidávala, až to bylo půl na půl. Prakticky než začala zima. Navíc jsem tehdy dostala na testování jedny boty, v nichž jsem se úspěšně proběhala až do konce těhotenství a prvními dvěma měsíci poté, než jsem je pak zapomněla někde v šatně na závodech.
Přesto toho se mnou stačily hodně, těch 800km jsem v nich určitě dala, prošlapala je i prodřela na exponovaných místech...pomohly mi tenkrát přes zimu a byl na ně spoleh.
Přinejmenším ze začátku jsem se ale nemohla zbavit pocitu známého všem "minimalistickým" běžcům: než zvednu tu tlustou podrážku, dalo mi to zabrat. Navíc mně to házelo na patu, prostě bota pro běžce lenochy. Potřebovala jsem notnou chvíli na to, abych se v nich usadila a našla nějaký kompromis. Poslední dva měsíce mi běh na silnici už vadil, nic moc jiného mi ale v zimě nezbývalo, neb polní a lesní cesty byly zapadané a byla tma.
Znamenalo to najít jiný běžecký (ano, stále ještě běžecký) styl, který minimalizoval otřesy a byl to ještě běh. Nejlépe se mi tenkrát běhalo po měkké krajnici, pokud nebyla pod závějí, nebo na slabé vrstvě sněhu na zmíněných polních cestách, poskytovalo to příjemné tlumení nárazů.
Do třetice mi bylo jasné, že milosrdný sníh v závěru nebude, ale zato o cesty všeho druhu nebude nouze. A taky to ještě stále bude na pětiprsty, na než jsem si mezitím zvykla zcela. A zbavila se v nich i počínajících problémů s nohama. Samotnou mne přirozeně zajímalo, zda v nich půjde běhat celých devět, nebo mně poslední tři měsíce naženou zpátky do bot. A běhám v nich stále.
Pravda, také raději na měkkém, v lese, tady u nás máme ale ty měkké cesty dosti členité nahoru dolů, a tak jestli chci opravdu běhat a ne jen funět do kopce(a muset jít i dolů z kopce, neb v závěru už běh z kopce není příjemný ani pro dítě, ani pro naše klouby a je lépe se mu vyhnout), vyrazím raději na rovinu podél Sázavy a to je většinou po asfaltu, pokud si nenajdu nějaký kus krajnice, kterých je tu naštěstí také dost.
Běžecký styl jsem také přizpůsobila, ale vcelku přirozeně, pro různou rychlost, profil, povrch a stadium:) zatím je to asi nejblíže skutečnému běhu a také si mohu dovolit svižnější tempo, alespoň pokud mi to dovolí špunťa. Také kilometráž se mi jakž takž daří udržet na slušné úrovni. Je to asi i tím, že se i jinak cítím dobře, nebojuji s takovou únavou jako u Lady a také tělo už ví, do čeho jde a tak mne nepřekvapují "novinky" jako u prvorozeného Matěje.
A jestli bych snad mohla něco doporučit? Jak jsem již zmínila, každé očekávání je jiné, každá z nás je jiná a naše preference ohledně běžeckého obutí jsou také jiné. Odpůrci minimalismu mohou tvrdit, že jsem se asi zbláznila, navíc se v těhotenství povolují vazy a podobně...na druhou stranu zatím neexistuje žádná studie ve prospěch nebo naopak ke škodě minimalismu, zvláště v dlouhodobém časovém horizontu-co které boty či "rukavice", chcete-li, udělají po letech.
Určitě bych s bosým během nedoporučila začít právě v těhu, podobně jako s nevyzkoušenými novými sportovními aktivitami (a když, tak převelice opatrně s nejvyšší vnímavostí ke svému tělu a jeho signálům). Tlumené boty by si měly spíše pořídit ty maminky běžkyně, které více přibírají na váze a také ty, které opravdu trpí, pokud se jim s příliš uvolněnými vazy přitíží. Na druhou stranu bosýběh umožňuje lepší kontakt se zemí a mnohokrát jsem zvládla ustát situaci, která by v botách vedla k pádu nebo alespoň k podvrtnutí-noha i zbytek těla zkrátka zareaguje rychleji a lépe to ustojíte, i když i v pětiprstech se dá spadnout a to není vůbec příjemné, ba dokonce i horší, když už se to stane. Konečná volba tedy opět záleží především na vás a na tom, co vám lépe vyhovuje.

Odpovědi (0) Přejít do diskuze >

K tomuto článku zatím není žádná reakce.

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
0