Běhání a lenost - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se

Běhání a lenost

Posláno od v kategorie Tipy pro vaše závody
 • Velikost písma: Větší Menší
 • Počet zobrazení: 1582
 • Přihlášení k odběru novinek
 • Tisk

Možná bych se neměl přiznávat, ale snad nejsem jediný, kdo často bojuje s leností. Stala se stálou součástí mého života. Navzdory snahám všech vychovatelů jsem se jí nikdy úplně nezbavil.Občas nad ní zvítězím, ale jde jen o chvilkový úspěch. Vždy se optimisticky vrátí a je mi dál oddanou průvodkyní. Vypozoroval jsem, že existuje více druhů lenosti, které na sebe vzájemě navazují. Lenost je citlivá společnice - umí vyhodnotit situaci a vždy se přizpůsobuje, aby dosáhla svého. Podívejme se na její fígle, které zkouší u běhání:
Druh č. 1: Primitivní lenost
„Prostě se mi nechce nic dělat. Nepůjdu. Dneska vynechám. Budu ležet doma s knížkou a krásně si odpočinu. Proč se namáhat.“ Primitivní lenost je obvyklá v počátečním období, kdy běhání ještě člověku nedělá radost a nestalo se pravidelným návykem. Tahle lenost se nejlépe zvládne jejím otevřeným přiznáním. „Opravdu se mi dnes vůbec nechce, ale stejně půjdu.“ Sportovnější povahy mohou navrhnout jakýsi kompromis: „vůbec se mi nechce, a proto uběhnu jen svých tradičních 5 km a víc ani metr.“ Primitivní lenost se dá snadno rozpoznat a díky tomu jí lze dobře čelit. Vyskytují se však i rafinovanější druhy, které se nedají tak lehce zahnat.
Druh č. 2: Lenost prognostická
„Běhat můžeš zítra. Budeš odpočatější a odklad o jeden den není v dlouhodobém tréninku vůbec podstatný.“ „Raději dnes neběhej, protože jsi trochu nachlazený; protože je moc zima/teplo; moc sucho/moc mokro. “ Lenost prognostická zavrhuje dnešní běhání a planě předpovídá, že jindy budou podmínky vhodnější. Tato lenost se maskuje tím, že vlastně vůbec není proti běhání, dokonce mu chce pomoci. Střízlivě vyhodnotila aktuální podmínky a radí dočasně odložit běhání v zájmu dosažení lepšího výsledku v budoucnu. Dobrým protiargumentem na prognostickou lenost je „půjdu běhat už dnes a aspoň nebudu muset běhat zítra“. Nebo také „co můžeš udělat dnes, neodkládej na později.“ Prognostická lenost dokáže odradit nejednoho začátečníka. Zkušený běžec umí vyhodnotit běžecké podmínky a falešné nápovědě prognostické lenosti nepodlehne.


Druh č. 3: Lenost provozní (pokrytecká)
Už běžím a postupně ukrajuji další metry na své trati. Lenost přitom nenápadně zajišťuje, že se moc nenamáhám, pořád jsem v komfortní zóně. Nohy se ochotně a ne příliš rychle zvedají, srdce a plíce si vůbec nevšimly, že zbytek těla zrovna běží. Potím se minimálně a kdybych neviděl ubíhající cestu, sotva bych poznal, že se pohybuji. Běžím si „lážo plážo“ a přitom můžu utěšovat své svědomí tím, že opravdu běhám. Provozní lenost sice běh připustí, ale postará se, aby nebyl náročný a člověk se moc nenamáhal. Provozní lenost se navíc ráda maskuje prohlášením, že pomalé tempo je nutné pro rozvoj běžecké vytrvalosti. Překonat takto sofistikovanou lenost je dost náročné. Před během je potřeba si ujasnit, k čemu má právě tento běh sloužit a co od něj očekávám. Pokud mi jde jen o to, abych uběhl určitou trať bez ohledu na čas, pak je provozní lenost docela příjemná. Je pra
vda, že běžecká vytrvalost se získává relativně pomalým během. Není však pravda, že pomalý běh stačí jako jediný druh tréninku. Pokud naopak chci známou trať uběhnout co nejrychleji, je třeba provozní lenost přemáhat jak to jen jde. Pomáhá otázka: „opravdu právě teď nemůžeš běžet o trochu rychleji?“ „Nemysli si, že teď se budeš poflakovat a na závěr všechno doženeš.“ Provozní lenost je jeden z hlavních nepřátelů běžce. Tělo má vždy o hodně více sil, než mu psychika spoutaná leností dovoluje.
Druh č. 4: Lenost ekonomická
Ekonomická lenost se dost podobá lenosti provozní, ale používá jiný argument proč běžet pomaloučku. Zatímco provozní lenost se snaží „abych momentálně netrpěl“ , tak ekonomická lenost usiluje „šetřit síly a netrpět na budoucích úsecích trati.“ Typické myšlenky provozní lenosti jsou: „pokud poběžíš tímto tempem, brzy se vyčerpáš a budeš muset hodně zpomalit. Možná i dokonce zastavit a vydýchat se. Koukej zpomalit a šetřit si síly.“ Ekonomická lenost počítá s tím, že nikdo nechce na začátku přehnat tempo a následně běh vzdát. Jenže ekonomická lenost tento argument jen zneužívá. Snaží se o pomalý běh, i když sil ještě hodně zbývá. Dobrým lékem na ekonomickou lenost je krátkodobý sebeklam. Při běhu si vyhlídnu cíl vzdálený cca 50 m (strom, lampu, lavičku...) a usmyslím si, že poběžím jenom k němu a dál už ne. Jakoby právě tam můj běh končil. Upřu pohled k cíli a vyrazím
. V ten moment dokáže tělo samovolně běžet rychle. Těší se, že běh už končí. Není třeba šetřit síly, je třeba běh jen rychle dokončit, aby mohl přijít lákavý odpočinek. Ekonomická lenost ztratí svůj argument o budoucích etapách běhu a zmizí. Jakmile dorazím k dočasnému cíli, vyhlídnu si stejným způsobem jiný a běžím dál. Takto lze rozkouskovat i několik kilometrů. Divím se sám, ale opravu do funguje.
Toť stručný popis mé kamarádky a vět, které mi našeptává před a při běhání. Teď se možná zlobí, že ji tak otevřeně rozebírám na webu. Bezpečně však vím, že se neurazí a zůstane mi věrná J

Líný běžec MB.

Odpovědi (3) Přejít do diskuze >

 • Napsal(a) Vanda Březinová-Kadeřábková v sobota, leden 25 2014, 07:44 PM · #
  jooo, to je teda věčně věrná kámoška..někdy je to boj. A tvrdej.
 • Napsal(a) Zuzka Janglová v pondělí, prosinec 31 2012, 09:52 PM · #
  Moc hezký článek. Myslím, že lenost má mnoho tváří a je víc než obtížné jí čelit. Mluvím z osobní zkušenosti :).
 • Napsal(a) Milan Hlava v pátek, prosinec 21 2012, 09:14 AM · #
  Leností trpím také, jen jsem se do přečtení tohoto článku domníval, že je jen jedna. Prostě se mi nechce. Protože už vím, že leností je několik, začínám rozumět tomu proč se s nimi tak špatně bojuje, jsou prostě v přesile.;)
  milan

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
Oštítkováno: Tipy Vaše příspěvky