Tandem Kozlík: Chytré řešení pro dvě děti - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se

Tandem Kozlík: Chytré řešení pro dvě děti

Posláno od v kategorie Aktivní mateřství
 • Velikost písma: Větší Menší
 • Počet zobrazení: 1506
 • Přihlášení k odběru novinek
 • Tisk

Běžecké kočárky a vozíky se už staly samozřejmou výbavou všech žen, které se ani po narození dítěte nechtějí vzdát pravidelného běhání. Co ale dělat v případě, že se narodí dvojčata nebo máte dvě děti brzy za sebou? I tady existuje řešení v podobě tandemového vozíku. Osobně jsem měla možnost otestovat tandem Kozlík od firmy Benecykl.
Vzít děti na trénink s sebou je pro mnoho žen jediná možnosti, jak se věnovat pravidelném běhání. Nemusíte neustále ukecávat hlídací babičky (pokud jsou) ani partnera, který přijde z práce utahaný jak kotě. Vaše pravidelné běhání nemusí být ale ztracené, ani když máte dvojčata nebo dvě děti brzy po sobě. I když je to v tomto případě přece jen malinko složitější.

Lehký, prostorný a dobře ovladatelný

Kdo měl někdy možnost porovnat různé vozíky k běhu i za kolo, pravděpodobně poznal, že nejlépe si zaběhá s Kozlíkem. Tento vozík je s přehledem nejlehčí a nejlépe ovladatelný pro maminku a zároveň nejvíce prostorný pro dítě. O dvousedadlové verzi to pak platí dvojnásob, a to už je pro komfort i zdraví běhajících rodičů podstatnou záležitostí.
Velká 20' kola jsou šikmo posazená, účinně snižují valivý odpor a mnohem lépe drží na silnici i na lehkém terénu. Děti tu nesedí vedle sebe, ale za sebou. Není to tedy žádný široký tank, ale opravdová formule. I tady mohou být ti nejmenší v autosedačce – vajíčku. Většina sedaček je totiž kompatibilní s kokpitem pro dítě, pro starší ratolesti tu jsou pětibodové pásy. Samozřejmostí jsou reflexní prvky a brzdy. Máte-li již doma vozík pro jedno dítě, lze k němu již jen pořídit další korbu a přidělat ji speciálními úchyty. Aby vše přesně sedělo, ve firmě vám s tím pomohou, servis tu funguje na jedničku.

Problém nastal při čůrání

Pro nejlepší využití jízdních vlastností je dobré posadit v případě různě velkých dětí miminko dopředu a staršího sourozence dozadu. My je ovšem musíme vozit v obráceném pořadí, protože naše autosedačka je užší, než bývá obvyklé. Tím se změní poloha těžiště, což není pro jízdu zcela optimální. Když se navíc větší dítě, které sedí vpředu, rozhodne, že se mu chce čůrat, a vyleze ven, vozík se převáží dozadu. Při správném umístění dětí toto nehrozí, pro nás je ovšem důležité, aby se nám vešly tři sedačky na zadní sedadlo auta, takže je užší model nutností.

Pozor na přetížení

Běhání s vozíkem, i tím nejlepším, stále ovšem představuje vyšší námahu, a tedy i možné riziko přetížení některých partií (navíc logicky zpomaluje naše tempo). Na druhou stranu je však často jedinou možností, jak se dostat k pravidelnému pohybu, vyčistit si hlavu, nezešílet mezi čtyřmi stěnami a neustálým zakopáváním o hračky – a jak si udržet alespoň základní kondici nebo, chcete-li, udržet či zlepšit svou obecnou vytrvalost. Pomalejší tempo, nebo dokonce jen chůze v případě, že terén neumožní běh, navíc nevadí. Oběhově vám takový trénink poslouží úplně stejně – pohybujete se sice pomaleji než při běhu bez vozíku, vzhledem k vyšší zátěži jste ale ve stejném tepovém pásmu.
Navíc si solidně zaposilujete, zvláště když se vám do cesty postaví kopec nebo běháte v terénu. V něm také nejvíce oceníte nejlehčí konstrukci z dvojvozíků vůbec, pouhých 11 kg (na této váze je řada konkurenčních single vozíků). S oběma našimi menšími dětmi v zimním oblečení se dostávám někam na 25 kg. Asi by se to nemělo, ale zkusili jsme tam posadit i našeho nejstaršího a vezli všechny tři. Tím jsme se dostali na 47 kg, což je ještě v rámci nosnosti, ale už je to práce spíše pro zdatnějšího tatínka, tedy nemáte-li poblíž rovnou cestu bez kopců (u nás ji nemáme).

Kde to má blinkry?

Relativní nevýhodou tandemu Kozlík je snad jen vyšší cena a větší rozměry. Zatímco vozík pro jednoho (s jedním dítětem) složím i do Yarisu, dvojku bych tam nedala ani náhodou. Když už jsme u aut, vešla se do Opelu Astra Combi. Vozík navíc ukrojí i hodně místa v garáži a díky větším rozměrům je problematický do městské zástavby – ne z hlediska běhání, ale uskladnění. Celá konstrukce má totiž i s předním kolem délku 3,5 m. Sousedi se mne dokonce žertem ptali, jestli na to mám řidičák a kde to má blinkry.
Všechna kola se také dají lehce sundat a dvojsedadlový vozík předělat opět na jednoduchý a obráceně. Práce je to sice asi na půl hodiny, důležité ale je, že to vůbec jde. Až tedy starší dítě odroste, můžete mít opět singla. Pustit se do (de)montáže je dobré, chcete-li s dětmi někam na pár dní odcestovat, ale nepočítejte s možností naskládat vše do auta (jednu korbu do druhé do malých aut také nedáte). Pravidelně se přesouvat za lepším terénem je tedy vyloučené a na rozdíl od jednosedadla příliš nepočítejte ani s využitím hromadné dopravy. I v případě, že si velké kolo vyměníte za menší kočárkové, budete stále „příliš dlouzí”.

Závěrem…

Pro maminku se dvěma malými dětmi a omezenými možnostmi hlídání je to skvělá možnost, jak se udržet v tréninku, i když je to samozřejmě trochu těžší než s jedním potomkem. A nejen s hlediska hmotnosti – zjistila jsem totiž, že největší překážkou nejsou kopce na trati, ale nutnost všechny ty děti napřed obléknout.
 
Na kolik to přijde
-     V případě Kozlíku je možné koupit celý tandem, anebo, pokud už máte doma single vozík, k němu pouze dokoupit druhou sedačku. Ta je ale kompatibilní pouze se singlem Kozlík, nikoliv s vozíky jiných značek.
-     Cena single vozíku je 25 900 Kč, druhou korbu koupíte za 12 500 Kč.
-     Nosnost zůstává stejná jako v případě singlu, tedy 50 kg, celá konstrukce jede na stejných kolech jako single.
-     Pozitivní je i fakt, že jde o ryze českého výrobce.
kozlik 07


kozlik 05


kozlik 03


kozlik 02

 

kozlik 01

Odpovědi (0) Přejít do diskuze >

K tomuto článku zatím není žádná reakce.

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
Oštítkováno: Děti Maminky
je, to je super:)
já si ted dala bezecky desetiboj, narocny ale pekny. Tak at to beha i dále, a samoyrejme i fotečky vítány!