Běžecké kluby-jak si vybrat ten správný - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se

Běžecké kluby-jak si vybrat ten správný

Posláno od v kategorie Upoutávky
 • Velikost písma: Větší Menší
 • Počet zobrazení: 1685
 • Přihlášení k odběru novinek
 • Tisk

S přibývajícím počtem běžců v posledních letech přibývá i mnoho běžeckých klubů. Protože se konečně rozběhaly i dámy, rostou také běžecké kluby jen pro ně jak houby po dešti, ale zdaleka ne vždy kvalita drží krok s kvantitou. Jak se v tom vyznat?

Potřeba vyhledat svůj běžecký klub nebo trenéra nejspíš dříve či později potká každého, kdo obul boty a není úplný introvert. Pak obvykle hledíme na to, aby to bylo blízko, a moc to nestálo. Chceme dobít baterky a nechat si prohnat pérka ve skupině, něco se dovědět, nasdílet, nebo jen rozbít stereotyp a po týdnu sólového běhání vyrazit s partou lidí, s nimiž se může bavit o věcech, pro které neběhající zbytek rodiny nemá pochopení. A konečně na závodech chceme někam patřit a kolonku klub či oddíl nenechat prázdnou. Dámské běžecké kluby zase hrají na to, že běžkyním, zejména ne tak rychlým, se do skupiny společně s chlapy nebo s chrty obecně nechce, cítily by se tam slabé a nestačily by...tedy ať je skupina hlavně pomalá a je o čem taky drbat, jiné slyší na zázemí s převlékárnou a sprchou.Jak je to doopravdy?

Správný běžecký klub, či běžecká skupina, by měla být vedena někým, kdo má alespoň nějakou běžeckou zkušenost a své know-how si průběžně doplňuje. Samozřejmě se může scházet skupinka kamarádů jen tak si zaběhat, ale pokud chtějí běhat více a rychleji a především se vyhnout chybám (a někoho ze skupiny třeba neuštvat), bez kvalitního vedení zkušeným trenérem, nebo alespoň občasných konzultací se neobejdou.


Kolik to má stát? I hodně kvalitní trénink nemusí stát nic, další se odvíjí od toho, zda je možnost zázemí, to by mělo být maximálně do 100kč, například vstup do šaten nějakého fitka. Služby trenéra se mohou pohybovat od altruitistických k předraženým. Trénink ve skupině by i s případným zázemím neměl přesahovat dvě stovky, v každém případě je z pochopitelných důvodů levnější než individuál. Pokud to nemá trenér právě u nosu, musí zhodnotit i případné náklady, aby neprodělal-i my, stejně jako vy, nežijeme ze vzduchu. Je to práce jako každá jiná, odvádíme-li ji kvalitně, musíme přitom občas zaplatit na hlídání dětí a benzín, úplně za nulu to být vážně nemůže.

Další možností je vstoupit do atletického klubu a za oddílový příspěvek, obvykle roční, moci využívat dráhu, posilovnu a někdy i trenéra. Ti jsou tam však povětšinou zavaleni prací s mladými ve velkém počtu nebo hodně namakanými atlety, za nimiž obvykle hobík nechce jen bezmocně plandat.

Doporučuji si určitě zjistit, kdo běžeckou skupinu vede, a jaké má zkušenosti. Vedla jsem takto jednou trénink se svými svěřenkyněmi na dráze, pracovaly jsme na zlepšení techniky a ostatní snad prominou, nejlépe se technické nedostatky učíme na chybách druhých. Takže pokud je v okolí dosti běžců, a ti se tam tentokrát sešli v hojném počtu, říkáme si: ten v tom trochu sedí, ta přetáčí trup, ten v tom moc skáče, tihle dva dobrý, ta moc nepoužívá ruce, tahle dobrý, ten přetahuje krok, tahle je strašně prohnutá, to budou jednou plotýnky zlobit, tahle taky, hyperlordóza na pochodu... "jé, to je zrovna jejich trenérka," upozornila mně jedna z holek. Při dalším pozorování jsme viděli, že asi tak čtvrtina lidí běhala daleko lépe než trenérka nepříliš běžecké postavy (což by ještě tolik nevadilo) - ale především v nepříliš běžeckém stylu. Těžko posoudit, jaké měla znalosti, ale moc bych nesázela...tak takhle asi opravdu ne. Ideální nejsou ani příliš předražené akce. Bezmála dva tisíce za jednodenní akci, pokud v tom nejsou nějaké pomůcky nebo třeba jídlo, i s tím se dá potkat. Za stejné peníze máte u nás akce dvě.

Tedy ve zkratce: hledejte svou běžeckou skupinu nejen podle lokality, ale také podle kvality jejího vedení a výkonnosti ostatních běžců v ní. Pokud ve vašem okolí taková běžecká skupina není, založte vlastní a my vás vyškolíme.

Je samozřejmě ideální, pokud se běžecká skupina schází pravidelně, není to ale podmínkou. Skupina by ale měla sledovat nějaký cíl, například přípravu na nějaký závod, sbírání kilometrů a nebo alespoň shazování kil.
Trenér nebo vůdčí osobnost běžecké skupiny (u nás reprezentant) by sám měl být příkladem-svými zkušenostmi, stylem i prací na sobě samém, pokud styl sám nemá ideální, měl by jej aspoň umět vysvětlit a ukázat chyby, třeba i na sobě. Měl by něco vědět o funkci lidského těla a pohybového aparátu, co je špatně, a umět chyby svých svěřenců správně opravit, tak aby si vážnými nedostatky v technice a v držení těla nepřivodili zdravotní problémy.

Čtete a běhejte s námi:)

Odpovědi (0) Přejít do diskuze >

K tomuto článku zatím není žádná reakce.

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
Oštítkováno: Tipy Začínáme běhat
je, to je super:)
já si ted dala bezecky desetiboj, narocny ale pekny. Tak at to beha i dále, a samoyrejme i fotečky vítány!