Jak běhat v pětiprstech - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se

Jak běhat v pětiprstech

Posláno od v kategorie Tipy pro vaše závody
 • Velikost písma: Větší Menší
 • Počet zobrazení: 1961
 • Přihlášení k odběru novinek
 • Tisk

Pětiprsťáky, bosý běh, ultratenké podrážky. Skvělý návrat k přírodě, a konečně něco, co nás postaví na naše zdeformované nohy. Ale…spousta lidí si takovou botku-nebotku pořídí a posléze opět odloží s tím, že je z toho bolí nohy. Co se děje špatně? Zde je několik problémů, které se pokusíme objasnit.
1.Drtivá většina rekreačních běžců došlapuje na patu. Dopad, který jinak zpracují tlumené boty, se tady přímo přenáší na kolena, kyčle a páteř. Vlastní nožní klenbu tito běžci příliš nepoužijí, nebo ani nefunguje správně. Auuu.
Jak z toho: Pokud jste zapřisáhlí pataři, zkuste se na krátkém rovném úseku proběhnout zcela bosky. Klidně v tělocvičně – na tvrdém se nic neschová a vy můžete lépe pozorovat, jak se noha staví. Většinou se bude stavět na přední část chodidla. Tím vás samozřejmě nenabádáme k náhlé změně stylu, tím si nepomůžete. Velmi přínosný pro vás ale bude jeden krátký „miniběh“, třeba jen kilometr či dva v celém týdnu: zaktivujete nožní klenbu. Pětiprstáky se nejspíš nestanou vaší každodenní obuví, ale vynikajícím doplňkem a lékem. Postupně si tak posílíte klenbu a nenásilně si najedete na zdravější styl běhu, resp. přijatelný kompromis.
2.Příliš dlouhý krok. Častou chybou mnoha hobby běžců je příliš dlouhý krok, bez dostatečného zpevnění svalstva trupu a dolních končetin, s malou nebo téměř žádnou odrazovou silou. Myslí si, že tak budou rychlejší, zatímco si jen koledují o budoucí problémy s klouby. Dlouhý krok v minimalistických bosobotkách také hodně bolí, což nám nepřímo říká: „Takhle neee!“ Než je zcela odložíte (což by byla škoda), změňte krok.


Jak z toho: Přidejte na frekvenci – poběžíte rychleji i přes to, že krok bude kratší. Nešlapejte příliš před sebe, brzdné síly jsou zabijákem kloubů a jen se nadřete. Nešlapejte ale zase jen příliš pod sebe – nikam se neposunete. Najděte si optimální poměr délky a frekvence kroku, při níž bude tělo spokojené a čas úměrně individuálním možnostem uspokojivě rychlý. To samozřejmě platí i pro běh v botách.
3. Nehrbte se, neseďte v tom, vytáhněte se. „Bosý“ došlap vás přiměje k narovnání se v zádech, což je opět jen a jen prospěšné. Pánev je spíše podsazená, paže pracují symetricky. Jejich „odraz“ nezačíná v ramenou, ale již mezi lopatkami /a mezilopatkovými svaly. Netáhněte ramena ani hlavu dopředu, i když si myslíte, že budete dříve v cíli. Je to téměř naopak.
Jak z toho: Pokud tělo odmítá spolupracovat, jděte na to přes chytré cviky – například sm-systém. Svalstvo trupu se zaktivuje správně a svalové dysbalance se vyrovnají. Kromě toho, že vás nebudou bolet záda a klouby, budete také rychlejší.
4. Dávkovat postupně!!!
Máte je poprvé? Nejdříve v nich raději jen choďte v obýváku, pak se v nich procházejte venku. První běh v nich by měl být velmi krátký a v mírném tempu. Zpočátku jen 10% týdenního objemu. Postupně přidávejte, ale po kouskách. Transformace obutého běžce do téměř bosého trvá měsíce až několik let. Po tu dobu pilně sledujte, co vám nohy a ostatní části těla hlásí.
5. A co v zimě? V chladnějších měsících je možné vyměnit pětiprsťáky opět za boty /a nohy udržovat vhodnými cvičeními. Znamená to však na jaře nové navykání na ně, již sice malinko rychlejší, ale také ne ze dne na den. Zima se dá vyjma třeskutých mrazů přežít i „naboso“ – s pomocí pětiprstých ponožek a k dostání jsou i zimní modely.
6. No a teď už nám o svých pětiprstých bězích napište!!!

Odpovědi (1) Přejít do diskuze >

 • Napsal(a) Zuzana Odstrčilíková v pondělí, leden 27 2014, 08:58 PM · #
  já už po pětiprsťácích pokukuju dlouho, ale zatím jsem nesebrala dost odvahy je vyzkoušet. Mám pro začátek jenom boty do terénu, které nemají žádné odpružení pod přední částí chodidla, ale pod patou trochu ano. Silniční boty mám ale odpružené celé (ale pravda je, že jsme se v rámci nabídky, snažila vybrat ty "nejtenční". Problém je, že v mé velikosti 36 si moc vybírat nemůžu :-) Ale na jaře už bych si pětiprsty koupit chtěla...

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
Oštítkováno: Pětiprsťáky Tipy
je, to je super:)
já si ted dala bezecky desetiboj, narocny ale pekny. Tak at to beha i dále, a samoyrejme i fotečky vítány!