Běhání se psy - Články Longrun.cz

Články Longrun.cz

Všechny články, které kdy byly publikovány na serveru Longrun.cz.

 • Úvod
  Úvod Zde najdete seznam všech napsaných článků.
 • Kategorie
  Kategorie Zde najdete seznam všech kategorií.
 • Štítky
  Štítky Zde najdete seznam všech použitých štítků.
 • Blogeři
  Blogeři Zde můžete hledat své oblíbené autory.
 • Týmy
  Týmy Zde najdete články autorských týmů.
 • Přihlásit se
Odebírat novinky pomocí RSS Články označené Běhání se psy

Posláno od v kategorie Začínáme běhat

Co děti?

Psi a děti jsou kapitola sama pro sebe. Osobně vidím jejich soužití velmi pozitivně a myslím, že to tak vidí i naše malé děti. Věřím, že je to kromě okamžitých zážitků, jako je mazlení, pokusy o „cvičení“, snaha o komunikaci, dětské soutěže na závodech, vyjížďky na saních, také vklad do budoucna pro jejich psychiku a celkový vztah k živým tvorům včetně lidí. Věřím, že se naučí starat o živého tvora a tím i trochu odpovědnosti a ohleduplnosti. Pes je častěji vytáhne na procházku do přírody a později možná přivede i k nějakému sportu. Na druhou stranu také nenechávám děti a psy samotné bez dozoru.

Jak začít?

Jednoduše pomalu J. Domů si přivezete malého psího prcka, který ze začátku bude moci chodit jen na krátké procházky. Jejich vzdálenost a rychlost, za kterou je zvládnete, bude s růstem štěněte také narůstat. Nenápadně se vám tak aspoň trochu zlepší kondice (předpokládám-li předtím jen domácí práce jako jedinou činnost). Pak postupně můžete prokládat úseky chůze občasným popoběhnutím a postupně je prodlužovat a spojovat. V kopcovitém terénu by měly být úseky běhu spíše do kopce a z kopce naopak chůze, protože při běhu z kopce dolů jsou většími nárazy při dopadu namáhány více klouby psa i vaše. Finální délka běhu/chůze je pak už jen na vás -„běhej jen tolik, abys cítil radost“ (Miloslav Nevrlý: Karpatské hry). V postroji naplno táhnout by pejsek měl až v roce věku, aby se mu nezničily rostoucí klouby a růstové chrupavky. Doporučuji ve štěněcím věku si najít čas na knížku J.M. Kvasnici Běh s „vlky“ aneb Canicross.

Jsou nějaká negativa?

Jsou. Pejska si pořiďte jen, pokud ho dokážete brát i s nimi. Stejně jako s dětmi je to radost i starost.

Pes znamená doma více nečistoty a chlupů, na zahradě vyhrabané díry a očůrané stromky. Velmi důležitá je výchova - nelitujte investice do výcviku pozitivní motivací. Nevychovaný dospělý pes je trápení pro obě strany. Stejně jako u dětí je třeba vlídné důslednosti.

Ranní vstávání - podle toho kolik pejsek potřebuje pohybu (dle temperamentu) a podle toho jak dlouho pak bude čekat na váš návrat, je třeba ráno pejska vyvenčit, tedy vstávat dřív - to není pro každého… A nejen v týdnu, ale i o víkendu. Někteří lidé z toho jsou unavení a stahaní, jiní se těší z prvních ranních společných paprsků.

Rostoucí štěně a běhající pes potřebují kvalitní krmení - tedy většinou drahé (do levných granulí se kvalita nevejde). Běhající a aktivní pes potřebuje doplňky stravy vyživující chrupavku - a ty nejsou levné. Výdaje i jen za preventivní veterinu bývají také nemalé. A když jsme u zdraví - je tu také strach o ta naše chlupatá zlatíčka, pokud jsou pro Vás součástí rodiny…

Pesani by neměli běhat při teplotách vyšších než 15 stupňů - snadno se přehřívají. To znamená v létě brzké vstávání nebo pozdní běhání. Zde je vhodnou alternativou, na kterou nedám dopustit, společné plavání. Nebo běhání vypustit dokud se zase neochladí.

Dokončení příště.

Odpovědi (0) Přejít do diskuze >

K tomuto článku zatím není žádná reakce.

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat

Odpovědi (0) Přejít do diskuze >

K tomuto článku zatím není žádná reakce.

Rychlá odpověď

Pro možnost účastnit se diskuze se nejprve musíte přihlásit. · Přihlásit se · Registrovat
Počet zobrazení: 1314
0

Posláno od v kategorie Začínáme běhat

Jak se dá s pejskem běhat?

Znám dva způsoby (možná že existují ještě další J ):

 1. 1.Pejsek běžívámi na volno -vy běžíte svým tempem a pejsek běží vedle vás taky svým. Nejste nijak připoutaní. Tento způsob běhu je pro pejska a pravděpodobně i pro běžce pohodlnějším, pro pejska však také nebezpečnějším. Pes na volno může být snadno zastřelen, sražen autem, může někam spadnout nebo se jinak snáze zranit. Určitě jej nelze doporučit na veřejných místech a v parcích, kde se projíždějí cyklisté, procházejí maminky s kočárky a dětmi nebo kde chodí venčit jiní pejskaři, je zde vysoké riziko kolizí a možných konfliktů.
 2. 2.Pejsek jevám připoután, táhne a v tuto chvíli jste už jeden tým a společným během provozujete canicross. Canicross může být jako každé běhání rekreační, je to však také sport, který lze provozovat na závodní úrovni. Je většinou již třeba jisté vybavení - pes by měl mít dobře padnoucí postroj, do kterého se při běhu lépe opře, vy byste měla mít sedák, který by měl být pohodlný a šetřit záda, protože ta jsou při tomto způsobu běhu často značně zatížena v bederní oblasti, zvláště táhne-li pes silně. Postroj psa a váš sedák jsou spojeny canicrossovou šňůrou, která má pružnou část - amortizér. Ten tlumí nárazy na páteř vaši i psovu. V Čechách tato vybavení vyrábějí ve větším množství 2 firmy, které se proslavily i mimo hranice České republiky. Manmat (www.manmat.cz) a Zero DC (www.zerodc.cz) a pak je zde několik menších firem a do běžných zverimexů i zahraniční dovozy. Pro tento typ běhu je třeba trochu tréninku - pes nemusí táhnout vší silou, ale měl by se časem naučit aspoň s vámi držet stejné tempo, aby se vám ani jemu šňůra nepletla pod nohy.

Kde běhat?

Pro běh se psem jsou, stejně jako pro lidi, lepší lesní a polní cesty bez asfaltu a ostrých kamenů. Kromě zátěže na klouby a páteř, psům hrozí poranění a sedření tlapek, asfaltovým povrchům je třeba se co nejvíce vyhýbat. Pro některé pejsky je další nezbytnou výbavou sada dobrých botiček, zejména nemůžete-li se asfaltu vyhnout. V zimě je naprosto skvělou alternativou běh se psem na běžkách -skijöring, který se bohužel ale poslední dobou nedá provozovat na upravovaných běžkařských trasách a je třeba vyhledávat obyčejné lyžařské stopy nebo si prošlapat vlastní. Skijöring je mnohem více šetrný pro klouby a páteř, pro radost z něj je třeba už ale spíše opravdu náruživě táhnoucího pejska, který zvládne i zimní nepohoduJ.

Jakého psa? Pejsek jenom na běh nebo i pro rodinu? Pro rekreační běhání nebo proficanicross? Jak nejlépe zvolit?

Těžko radit. Každý jsme jiný a každému sedne něco jiného a každý z nás je v jiné bytové a rodinné situaci. Běhat může prakticky každý pes, kterého to baví. Hůře na tom jsou plemena s krátkou čenichovou partií a se změněným postavením končetin, kde jsou tyto změny vyžadované standardem plemene. Chlupatější psi se snáze přehřejí. Velmi nízká plemena vhodná nejsou, ale pokud nemáte jinou možnost (malý byt apod.), je to také řešení - běhávala jsem tak pár let s naší jezevčicí a v loňském roce jsem měla možnost vidět 4 yorkšírky a jiná malá plemena v akci na Podbrdském canicrossuJ. Velmi vysoká a těžká plemena mohou mít zase problém s velkou zátěží kloubů, které se pak rychleji opotřebují. Některá plemena mají dispozice k nemocem vylučujícím vytrvalostní pohyb (dysplazie nebo jiné vady kloubů, srdeční vady apod.), je tedy třeba u nich obezřetněji vybírat. Plus povaha plemene jaká sedne vám a ev. dětem je také důležitá. U nás v rodině byl hannoverský barvář a poté jezevčík, přesto jsem po psu nikdy netoužila, neoslovili mě, bála jsem se jich, při setkání s pejskaři jsem pokud možno přecházela na druhou stranu ulice. Manžel mě pak přivedl k sibiřskému husky - a bylo to J.

Asi nejlepší postup je projít psí encyklopedie a pak z těch plemen, co vyberete dle požadavků (velikost, chlupatost, hlídání, vztah k člověku, lovecký pud atd.), oslovit poradce chovu a zkušené chovatele a probrat pozitiva a negativa plemen osobně, to se dovíte nejvíce, v knize ani časopisu nemusí být zejména negativa a zdravotní zátěže plemene popsána vždy zcela jasně.

Pro někoho může být řešením obyčejný vesnický voříšek nebo zdravý mladší pejsek z útulku.

Pokud se běhání se psem chcete opravdu věnovat na sportovní úrovni s možnými závodními ambicemi, je lépe volit mezi plemeny, která mají vytrvalý běh v popisu práce J - lovecká nebo tažná nebo spíš jejich křížence - evropské saňové psy nebo alaskany, ale to už je opravdu jiný svět. Zde mohu opět vypsat spíše odkazy, kde lze najít k problematice více, včetně termínů závodů-www.canicross.czwww.bering.estranky.czwww.mushing.cz

Pokračování příště

Počet zobrazení: 54321
0

Posláno od v kategorie Začínáme běhat

Milé maminky,

jmenuji se Kačka Kuraková a ráda bych vám napsala něco o běhání s pejsky. Předesílám, že nejde o odborný článek psaný profíkem. Neváhejte si tento článek přečíst, přestože se třeba psů bojíte nebo momentálně neběháte, ale jste rády v přírodě… i když to tak nevypadá, i pro vás může být prvním impulsem k novému dobrodružství - s domácími vlky po boku J.

Na webu www.longrun.cz najdete mnoho informací o běhání jako takovém a o běhání ve skupinách. Ne každá z vás má asi to štěstí mít poblíž sebe běžeckou skupinu nebo alespoň kamarádku, která by měla čas a chuť jít si zaběhat ve stejnou dobu (práce, různě staré děti, možnosti hlídání apod.).

Běhání o samotě vás nebaví nebo máte strach…? Žadoní vaše děti o zvířecího miláčka (neznám rodinu, kde ne)? Nebo vám už odrůstají, mají své zájmy, odešly na školy? Nudíte se v satelitu? Bývá vám doma samotné smutno? Rády byste se o někoho staraly a také dělaly něco pro sebe? Možná by pro vás mohlo být řešením běhání se psím společníkem, aneb jak jej můj kamarád nazval - běhání po šesti J.

Proč běh?

O tom, že běhání pro vytížené maminky je nejjednodušším, nejpřirozenějším a většinou i nejlevnějším způsobem pohybu asi není právě na těchto stránkách třeba debatovat. Sama jsem se pokoušela s krkolomným sháněním hlídání jezdit z naší vesnice na plavání, aerobic, břišní tance do 30km vzdáleného města. Časově hodina takového cvičení vycházela ještě na další hodinu a půl času stráveného převlíkáním a cestou v autě, o finanční stránce (hlídání, benzín, parkovné, cvičebné…) ani nemluvě. Nakonec sport, který měl být relaxem, byl jen dalším stresem… Řešením se nakonec stalo běhání, ke kterému mě svým nadšením vrátili po mnoha letech moji hafani.

Jako lékařka bych tu mohla opsat výsledky mnoha studií o prospěšnosti zdravého pohybu jako prevence srdečních a cévních onemocnění, osteoporózy, diabetu a jiných nemocí, o prodloužení života stejnou měrou jako nejmodernějšími léky… Jako žena mamina vám řeknu, že je to fajn pocit, chytat vlčí dech a sílu, mít radost z pohybu a přírody kolem, ze souznění s psím parťákem, který je šťastný, že může běžet s vámi...

Stačí nasadit utíkací botičky (tak jim říkají moje děti) a jde se… Nezávislá na čase (musím být v tolik a tolik tam a tam), na tom, jestli se zpozdilo hlídání nebo manžel v práci, jestli zrovna volá tchýně, jestli děti chtějí ještě tohle a tohle…prostě v možnostech mateřských a rodinných povinností svobodná…

Proč běh s pejskem?

-          Nikdy nejste sama

-          Vytáhne vás, i když se vám třeba úplně nechce

-          Cítíte se s ním bezpečněji

-          Nakazí vás svým těšením se a radostí z běhu

-          Pomůže vám zapomenout na starosti

-          Nepomluví vás, když vám vprostřed kopce dojde dech J

Pokračování příště.

Počet zobrazení: 1298
0